Jak vystavit první aukci na Ebay

Jelikož toho Ebay za poslední dobu hodně změnil, nemusejí být fotky ani text již stejné. Pokud si nevíte s něčím rady, raději napište váš dotaz do komentáře. Jestli budu znát na váš problém odpověď, určitě ji brzy najdete v komentářích.

Před vystavením první aukce na Ebay můžete narazit na několik nejasností. Široké možnosti nastavení zamotají hlavu nejedné osobě. Určitě je dobré vědět, že všichni nový prodejci (neobchodní účet) jsou omezeni na 15 aukcí za jeden měsíc.

K omezení může také dojít, pokud daný měsíc překročíte limit 3 tisíc dolarů, což je ale v začátcích značně nepravděpodobné . Ze začátku se zaměřte hlavně na feedback ( zpětnou vazbu o kupujících). Více se dozvíte v článku, co prodávat na Aukru a Ebay v začátcích. Jakmile získáte několik kladných hodnocení, postupně vám bude Ebay navyšovat prodejní limit.

Hledání zboží a výběr kategorie

Přihlaste se na váš Ebay a na hlavní straně vyberte Sell. Ihned v dalším kroku se vás Ebay zeptá, jaké zboží chcete prodat? Stačí vepsat několik slov daného produktu a odkliknout Get startet. Ebay vám tímto způsobem najde kategorie určené pro prodej vašeho zboží. Pomoci vám může i našeptávač na zadaná slova. Není nutné zadat přesnou kategorii. Tu si můžete později znovu upravit.

prodat-zbozi

Pokud budete vystavovat zboží do více kategorií, využijte Sell with a template. Tuto možnost využijete při vystavování podobného předmětu do budoucna. Navolení správné kategorie je dost důležité, ale nehraje největší roli při prodeji. Dohledejte si vaše zboží na Ebay a podívejte se v jakých kategoriích se nejvíce prodává. Každé zboží můžete přidat do dvou kategorií. Ta první je zadarmo, druhá je už zpoplatněna.

naseptavac-kategorie

Titulek, stav nabízeného zboží, nahrání fotek

Titulek je u každé aukce nejdůležitějším faktorem. Správná slova navýší počet zhlédnutí a hlavně prodeje. Ebay umožňuje vložit do titulku 55 znaků. Snažte se do titulku dostat vše, co vystihuje dané zboží. Určitě by tam neměli chybět tyto informace: značka zboží, typ produktu, výrobní číslo, barva, váha, rok výroby. Čím lépe popíšete dané zboží, tím snáze bude na Ebay k nalezení. Vždy ale bude záležet v jakém množství se nabízený produkt na Ebay vyskytuje. Je lepší být vždy před konkurencí.

Další články o Ebay najdete zde

Pod titulkem se nachází Subtitle. Zde můžete vložit další klíčová slova, která se hlavního titulku nevešla. Ebay si za toto „zvýhodnění“ účtuje poplatek 1,82 $, protože je to právě titulek. Při současném kurzu $, je to skoro 50 korun. Samotné poplatky Ebaye jsou už tak vysoké, tak není důvod mu cpát další peníze.

Další krok je upload fotek. Těch je možné nahrát až 12 a lze je nahrát dvěma způsoby. Obě dvě varianty mají stejné možnosti s úpravou fotek. Každou fotku můžete oříznout, otočit podle libosti, upravit jas a kontrast. Nahrané fotografie si můžete různě přesouvat. Obrázek vlevo se bude zobrazovat u vystavené aukce v seznamu.

Add item specifics

Nemá smysl rozepisovat, protože jsou vlastnosti u každého zboží jiné-charakteristika produktu, typ, upc kódy, země původu, účel, záruční doba. To je jenom malý výčet vlastností, s kterými se můžete postupně setkat. Tyto faktory jsou klíčové pro kategorie a filtrování, podle kterých kupci hledají zboží na Ebay.

Popis předmětu – Description a počet zobrazení

Do popisu prodeje je dobré umístit vše, co se nevešlo do titulku. Samozřejmostí je popis produktu v angličtině. Sehnat anglické popisky na dané zboží není dnes problém. Pomoci můžou přátelé, služby pro překlad textů do angličtiny, zahraniční weby, i třeba Google translate.

Samotný vzhled aukcí si můžete vylepšit pomocí Ebay aplikací. K těm se dostanete přes My Ebay, a pole Applications. K povedeným patří Store Designer, Webstore, Storefront Pro. Bohužel jsou všechny placené. Na pár dnů si je můžete vyzkoušet. Poté jsou každý měsíc zaúčtovány spolu s dalšími poplatky. Aktivovat jakoukoliv aplikaci lze přes Try is Free.

ebay-aplikace

aplikace-pro-obchod

V začátcích je to stejně naprosto zbytečné. Pěkný vzhled lze docílit i použitím HTML. Do Google stačí zadat Ebay free template, vybrat šablonu, doplnit ji o potřebné informace, vygenerovat a následně vložit celý HTML v editoru.

Hned pod popisem nabízí Ebay Listing Designer. Ten slouží právě k těmto účelům. Samozřejmě je vše zpoplatněno. Nabízené šablony jsou značně zastaralé. Visitor counter je klasické počítadlo pro počet zobrazení dané aukce. Lze nechat zapnuté nebo ho úplně vypnout před konkurencí.

Pevná cena zboží nebo aukce s přihazováním

Jaký prodejní formát si zvolit? Pravda je taková, že v současnosti je 80% vystavených aukci za pevné ceny. Pokud potřebujete získat feedback, je výhodnější aukce s přihazováním. Nevýhoda aukcí s přihazováním je možnost vystavit aukci pouze na 10 dnů.

Pokud by to bylo 30 dnu, jak je tomu u pevných aukcí, bylo by vše mnohem zajímavější. Hlavním důvodem, proč tolik uživatelů volí tuto formu, jsou vysoké Ebay poplatky. Vystavování za pevnou cenou neriskujete prodělečnou aukci. Kupujícím můžete nabídnout vytvářet cenové nabídky u navolených aukcí.

aukce-nebo-pevna-cena

Stačí povolit Allow buyers to send you their Best Offers for your consideration. Určitě je dobré zmínit, že Ebay si strhne poplatek z ceny u vystavené aukce. Budu-li vystavovat předmět za 50 dolarů a zájemce mi pošle nabídku na 35 dolarů a já tuto nabídku přijmu, Ebay si strhne poplatek z 50 dolarů.

Pole Automatically accept offers of at least – navolíte pro vás výhodnou cenu, za kterou produkt povolíte koupit. Automatically decline offers lower than – Rovnou zamítnout všechny nabídky, které nejsou v nastavené hodnotě.

Do pole Quantity zvolíte množství prodaných produktů. Nakonec zvolíte délku dané aukce. U obou těchto formátu si můžete navolit možnost kupujícím zůstat v anonymitě – Allow buyers to remain anonymous to other eBay users.

Způsob platby, nastavení dopravy, doba dodání

K úspěšnému dokončení celého prodeje dojde v momentě, když je prodané zboží doručeno na adresu kupujícího. Před samotným prodejem musíte vědět, na kolik vás vyjde doprava do dané země. Ebay nabízí tyto možnosti dopravy:

Flat same cost all buyers – Stejné pro všechny kupce. Pravděpodobně budete využívat tuto možnost. Calculated Cost varies by buyer location – Náklady se liší podle oblasti. K tomuto způsobu dopravy je potřeba nastavit poštovní náklady přes kalkulačku poštovného. Bohužel vše je v anglických jednotkách. Freight large items over 150 lbs – Zboží přesahující hmotnost 150 lb. Na kila je to 67.5 kg.

nastaveni-dopravy-a-doby-doruceni

No shipping Local pickup only – Bez dopravy. Zboží je k dispozici pouze v místě prodeje. Doprava je ještě rozdělena na U.S.A a celosvětovou. Důležité je nastavení Handling Time. Jednoduše je doba, kdy jste schopni zboží nachystat a poslat na adresu kupce. Pokud zboží vlastníte, nastavte jej na 2-3 dny.

Jestliže vystavujete více položek na prodej, v políčku Quantity zadejte počet kusů. Ebay vám nabídne nastavení dopravu za každou další položku, která se automaticky započítá do celkové ceny při prodeji. Možnosti dopravy si můžete nastavit hned několik. Dále si v aukci můžete navolit, které země chcete vyloučit ze seznamu celosvětové dopravy. Kupující vás musí prvé kontaktovat, popřípadě se můžete domluvit na dodacích podmínkách.

Add other details Nastavení

Do posledních možností patří blokování uživatelů a nastavení podmínek na vrácení zboží. Blokování kupujících najdete Add buyer requirements. Můžete zamezit nakupování pokud prodejce nemá Paypal. Zamezit všechny prodejce, kteří nakoupili a nezaplatili v uplynulém měsíci. Mají primární doručovací adresu v zemích, kam nedoručujete zboží.

Za minulý měsíc několikrát porušily podmínky. Jejich zpětná vazba je menší než -1. Přihodil nebo koupil mé položky v průběhu posledních 10 dnů a tímto dosáhl svého maximálního limitu. Použít blokování pouze pro kupující, kteří mají skóre zpětné vazby rovné nebo nižší, než maximální skóre z celkového feedbacku.

podminky-na-vraceni-zbozi

 

blokovani-uzivatelu

Mnohem důležitější je nastavení podmínek na vrácení zboží. Běžně nabízí prodejci 14-30 dnů na vrácení. Dále lze nastavit, jak bude řešeno nedoručené zboží. Máte na výběr vrácení částky z celkové ceny zboží, doručení nového zboží nebo náhradu jiného zboží.

Kdo bude platit dopravu od kupujícího. Můžete zamítnout vše pomocí No returns acceptedNásledně bude v každé aukci platit, že žádná vrácení zboží se neakceptují, ani vrácení peněz nebo výměna na základě výběru kupce.

Poslední krok je odkliknutí kolonky Continue. Pokud máte něco špatně nastaveno, Ebay vám ukáže, co je potřeba doplnit. Jestli je vše v pořádku, tak vám Ebay vám předloží celkovou částku za vystavenou aukci i seznam všech poplatku pro daný měsíc. Nakonec stačí zvolit List your item a vaše první aukce je vystavena.

zaslat balik