Paypal historie

Časová osa událostí Paypalu

PayPal byl původně založen v prosinci roku 1998 jako Confinity, společnost, která vyvinula bezpečnostní software pro kapesní zařízení, založená Maxem Levchinem, Peterem Thielem, Lukem Nosekem, a Kenem Howerym. PayPal byl vyvinut a vypuštěn jako služba převodu peněz v Confinity v roce 1999, byl financovaný Johnem Malloyem ze společnosti BlueRun Ventures.

V březnu roku 2000 se Confinity spojil se společností X.com, která se zabývala on-line bankovnictvím a byla založená Elonem Muskem. Musk byl velice optimistický ohledně budoucího úspěchu v převodu peněz, který společnost Confinity vyvíjela. Musk a pozdější prezident a generální ředitel společnosti X.com Bill Harris, se v v tomto bodě neshodli a Harris společnost v květnu roku 2000 opustil. V říjnu téhož roku, Musk učinil rozhodnutí, že X.com ukončí veškeré své operace spočívající v internetovém bankovnictví a zaměří se pouze na peněžní služby PayPal. X.com se přejmenoval na PayPal v roce 2001 a během roku se masivně rozšířil, na základě čehož se vedení společnosti v roce 2002 rozhodlo vyjít s PayPal na trh.

Spojení Paypalu a Ebay (2002-2014)

Krátce po úpisu nových cenných papírů prvonabyvatelům získala společnost PayPal v červenci 2002 za 1,5 mld $ společnost eBay. Více než 70 procent všech aukcí eBay bylo přijato přes platby PayPal. PayPal se stal platební metodou používanou většinou uživatelů eBay (byla to také výchozí volba).

V roce 2005 získal PayPal VeriSign, platební řešení, které mělo do roku 2007 rozšířit elektronické komerční podnikání a poskytnout přidanou podporu bezpečnosti. PayPal oznámila partnerství s MasterCard, které vedlo k rozvoji služby bezpečné karty, softwaru, který umožňuje zákazníkům provádět platby na webových stránkách, které nepřijímají PayPal přímo, ale vytváří kód na jedno použití. Do konce roku 2007 společnost vytvořila 1,8 mld $ v příjmech.

V lednu 2008 PayPal získal Fraud Sciences, soukromou izraelskou začínající společnost s odbornými znalostmi v oblasti on-line rizikových nástrojů za 169000000 $, aby se zvýšily systémy řízení bezpečnosti. V listopadu 2008 společnost získala Bill me later, společnost pro on-line platby nabízející transakční úvěr více než 9000 internetových obchodníků v USA. Tržby PayPal pro 1. čtvrtletí 2009 byly 643.000.000 $, což je o 11 procent více než rok před tím.
V roce 2010 měl PayPal více než 100 milionů aktivních uživatelských účtů na 190 různých trzích ve více jak 25 různých měnách. V červenci roku 2011 14 údajných členů skupiny Anonymous hacktivist bylo obviněno z pokusu narušit provoz PayPal. K popření servisních útoků došlo v prosinci 2010 poté, co PayPal zastavil zpracování darů od Wikileaks.
Společnost se nadále soustředila na mezinárodní růst a růst svých divizí obchodních služeb, které poskytují e-platby pro maloobchodníky na eBay. V roce 2011 PayPal oznámila, že začne svoje obchody i mimo internet, takže zákazníci mohou provádět platby přes PayPal v obchodech. V srpnu 2012, společnost oznámila své partnerství s Discover Card, což mělo umožnit, že PayPal platby mohou být provedeny v některé ze 7 miliónů obchodů v síti Discover Card. Do konce roku 2012 celkový objem plateb PayPal činil 145 miliard $ a tvořil 40% příjmů eBay.
V roce 2013 společnost PayPal získala IronPearl software nabízející závazky a obligace navržený Paloem Altoem a Braintree platební bránu založenou v Chicagu k dalšímu rozvoji produktů a mobilních služeb. V červnu 2014 David Marcus oznámil, že odchází z funkce prezidenta, Marcus vstoupil do PayPal v srpnu 2011 po akvizici společnosti Zong, jíž byl zakladatelem a generálním ředitelem. PayPal oznámil, že novým ředitelem se stal Dan Schulman, který dříve zastával pozici generálního ředitele společnosti Virgin Mobile a viceprezidenta American Express.

Oddělení od eBay

Dne 30. září 2014 bylo oznámeno, že se PayPal oddělí od eBay do samostatné veřejně obchodovatelné společnosti. Tento pohyb požadoval už v roce 2013 magnát a aktivista Carl Icahn. Oddělení bylo dokončeno 18. července 2015. Dan Schulman je prezident a generální ředitel a s bývalým generálním ředitelem společnosti eBay Johnem Donahoem také zastávají funkci předsedy.
Akvizice společnosti Xoom
Dne 1. července 2015, PayPal oznámil, že získává společnost Xoom. Zaplatí $ 25 za akcie v hotovosti. Dohoda by měla být uzavřena v posledním čtvrtletí roku 2015. Tento krok bude posilovat mezinárodní obchod PayPal, a dá mu tak přístup k 1,3 milionu aktivních zákazníků XOOM v USA, kteří zaslali přibližně 7 miliard $ v posledních 12 měsících končící k 31. březnu lidem do 37 zemí.
zaslat balik