Jak na první nákup na Aliexpress podrobný návod

Na internetu lze nalézt poměrně dost dotazů k nakupovaní na Aliexpress. Většina dotazů se točí pořád kolem stejných otázek zaměřené na registraci, nastavení češtiny, kde nastavit dodací adresu, jak zaplatit za zboží, doručení zboží do České republiky, clo a daň, řešení sporu z důvodu nedoručení zboží, slevové kupóny a další.

Patřičné obavy z prvního nákupu jsou určitě na místě. Určitě je možnost předat vše někomu, kdo má s nakupováním na Aliexpress jisté zkušenosti. Na druhou stranu pořád někoho otravovat s vašimi nákupy, nebude věčně bráno u pověřené osoby s nadšením. Nejlepší je začít nakupovat zboží za minimální ceny, kde si vše vyzkoušíte a dostanete snadněji pod kůži. Tak jdeme na to.

Registrace a nastavení účtu

První co budete muset udělat je zaregistrovat se. Článek o registraci na Aliexpress vás provede krok za krokem. Jestliže neovládáte angličtinu, je možnost přepnout do češtiny pomocí Google překladače. Mezí 19 a 30 zářím 2016, obdrží všichni nově zaregistrovaní kupón na 4 dolary. Podmínkou k využití tohoto čtyř dolarového kupónu je nákup nad hodnotu 20 dolarů. Kupón získáte po registraci na tomto odkazu.

kupon-na-4-dolary-za-registraci

Další krok je nastavení doručovací adresy. Adresu nastavíte na My Aliexpress v liště My Shipping Address. Vše zadejte bez diakritiky. Správnost zadaných osobních údajů poznáte podle zelených šipek. Adresu můžete kdykoliv změnit i přidat další adresy.

spravne-zadane-osobni-udaje

Výběr zboží

Výběr zboží vám může usnadnit tento článek, kde se pomoci filtrů nastavíte parametry podle hledaného zboží. Protože je na Aliexpressu velké množství zboží, zadávejte do pole vyhledávání přesná slova, pro co nejlepší nalezení prodávaného zboží. Nalezené zboží si lze ukládat do seznamu produktů – wishlistu, což je užitečný pomocník k uložení vyhlédnutého zboží pro pozdější nákup.

Hodnocení prodejce – feedback

Kvalitu prodejce poznáte podle feedbacku. Stačí si rozkliknout danou aukci a mrknout pod hlavní logo Aliexpressu. Rázem zjistíte, jak si daný prodejce vede. Prodejce s obchodem Ruby’s shop má celkový feedback 96.6%. V podrobném hodnocení lze zjistit, že zboží které prodává, má celkové hodnocení 4.7.

U komunikace je to známka 4.6 z možných 5 bodů. Shipping speed znázorňuje hodnotu 4.5, což je rychlost doručení zboží. Ze všech těchto kriterií získal prodejce celkový feedback. Na zpod v černém rámečku můžete prodejce kontaktovat, zjistit zda je on-line, dále pomoci Vizit Store zobrazit všechno prodávané zboží a přidat prodejce do sledování přes Follow.

celkovy-feedback

Doba doručení

Při nakupování v Číně je velkou výhodou doprava zdarma. Na druhou stranu má doprava zdarma i svoji nevýhodu v dlouhém čekání, než je zboží doručeno do Č.R. Popřípadě se může celý proces nákupu prodloužit o celní vyřízení, pokud je zboží nad hodnotu 22EU nebo je neoznačeno cenou, více dále v článku.

Jestli na zboží spěcháte, je možnost si vybrat placenou dopravu s rychlejším časem dodání. Tu navolíte v poli shipping, kde postačí odkliknout vybraného dopravce a systém Aliexpressu už bude započítat do celkové ceny tuto dopravu. Dopravu lze změnit i u placení zboží podle libosti.

doba-doruceni

Garance vrácení peněz a ochrana kupujících

Všichni prodejci na AliExpress.com jsou povinni zajistit, že jejich nabízené produkty budou doručeny podle garančních podmínek. Proto je dobré sledovat dobu dodání, Return Policy a také Seler Guarantees (On-time Delivery), které spadají pod garanční podmínky Aliexpressu.

Doba dodání začíná v okamžiku, kdy prodávající poslal zakoupené zboží. Pokud jste si koupili něco na AliExpressu, ale neobdrželi jste zboží během garantované doby uváděné prodejcem, můžete získat plnou náhradu. Další informace o garančních podmínkách Aliexpressu.

doprava-zdarma

Nákup

Já jsem si jako příklad nákupu vybral outdoorovou láhev o obsahu 800ml v barvě light grey. Tato plastová láhev neobsahuje látku bisfenol (BPA), což je její největší přednost včetně povedeného designu. Doba dodání je mezi 19-30 dny u dopravy zdarma. Pouze jsem zvolil barvu a odklikl Buy Now.

koupit-nyni-pres-buy-now

V dalším kroku můžete k objednávce přidat zprávu a aplikovat kupon, jestli jej prodejce nabízí. V třetím kroku navolíte jakým způsobem budete za zboží platit. Pravděpodobně to bude platební karta, z které klasicky zadáte číslo karty, expiraci, trojmístné verifikační číslo karty(CVC/CVV2 kód) ze zadní strany a vaše jméno s příjmením bez diakritiky. Při platbě se karta automaticky uloží do Alipay. Poku si nepřejete mít kartu uloženou pro další nákupy, odstraňte fajfku u Save to card to Alipay.

zaplatit-objednavku

platba-kartou-na-aliexpressu

priklad-zadani-údaju-z-karty

Po zaplacení kartou obdržíte na váš email informace o zaplacení. Do 24 hodin by měla být platba ověřena a připsána k prodejci. Doporučuji prodejci napsat přímo přes kontakt nebo vložit zprávu do objednávky, aby uvedl na balíček hodnotu zásilky a přiložil fakturu.

Číňané velice rádi posílají zboží bez udané hodnoty nebo označené jako dárek. Na toto zboží je velice alergická celnice, kteří zastavují všechny neoznačené balíčky. Navíc od 1. května 2016 celníci Č.R. požadují doložení hodnoty zboží. Proto raději napište prodejci ať je na balíčku cena, byť je to do 22€. Vyhnete se tak zbytečným poplatkům a zbytečnému čekání.

Příklad:

Prosím uvést hodnotu zboží (doplníte si podle sebe) a neposílat jako dárek. Do balíčku přidejte fakturu ve stejné hodnotě zboží.

Anglicky:

Please specify the value of the goods and do not to send as a gift. Add an invoice equal to the goods value of the package.

Sledování a detail objednávky

Jakmile prodejce odešle objednávku, dostanete na email upozornění o této změně. Detail objednávky najdete po přihlášení na My Orders. Pro vás je teď nejdůležitější sledovací číslo, které najdete na Track Order. Počet služeb na sledovaní zásilek je nespočet. Já jsem si oblíbil službu 17track.net, u které je i čeština.

sledovaci-cislo-track-trace

V nabídce najdete i sledovací aplikaci pro Apple, Android, Windows. Krom aktivního sledovacího čísla (Track & Trace), začal odesláním zásilky odpočet dní z On-time Delivery, o kterém padla zmínka v garančních podmínkách. U mé objednávky je to 39 dnů. Pokud by zboží nebylo doručeno, mám právo na vrácení celkové částky za zboží.

Mnou objednané zboží bylo objednané 11 září a doručené 30 září, což je běžná doba doručení z Číny. Po doručení zboží budete vyzvání k potvrzení přijatého zboží v emailové zprávě. Pokud jste se zbožím spokojeni, tak potvrďte danou akci. V dalším kroku můžete prodejci přidat komentář.

potvrdit prijate zbozi

outdoor-lahev-pba-free

zaslat balik