Píše se rok 1995, je Svátek práce 4. září pondělí, poslední den prázdnin a ve třetím největším Kalifornském městě San José sedí mladý programátor Pierr Omidyar před svým počítačem a píše zdrojový kód na aukční webovou stránku AuctionWeb. V této oblasti nebyl Pierr žádným nováčkem, s elektronickým obchodem začal již v roce 1991, kdy s partou kamarádů založili internetový obchod.
Téhož roku (1995) Pierr Omidyar prodává první předmět označovaný jako „první prodaná věc přes eBay“. Bylo jím poškozené laserové ukazovátko a prodalo se 14,83 amerických dolarů. Pierr údajně napsal kupujícímu e-mail, ve kterém mu zdělil, že je ukazovátko nefunkční. Kupující zakladateli eBay ale odpověděl, že je sběratel poškozených laserových ukazovátek a ukazovátko koupil.
Značka AuctionWeb se udržela až do roku 1997, kdy byla oficiálně stažena. V té době ji vlastnila společnost Microsoft, která jí koupila od Omidyara v roce 1996. V roce 1997 zaregistroval Omidyar doménu ebay.com a protože druhá polovina devadesátých let byla zlatým dolem pro celou americkou burzu, netrvalo dlouho a roku 1998 skutečně vstoupil eBay na trh. V té době měl eBay již cca 3,5 milionu akcií a cena jedné se pohybovala na podobné úrovni jako je tomu v dnešních dnech.
Po roce 2000 utrpěla spousta světových firem strmý pád a zkrachovala. O eBay se pokoušelo něco podobného, ale naštěstí to vše statečně ustál. V té době se cena jedné akcie pohybovala přibližně pod hranicí 10ti dolarů – byla to skvělá doba pro investice s velkým zhodnocením, ale stejně tak i s velkým rizikem.
Od té doby eBay rapidně vyrostl. Přelom nového tisíciletí nastartoval rozmach této společnosti správným směrem. Svědčí o tom i fakt, že v roce 1999 se eBay rozšířil ze Spojených států amerických i Evropy, konkrétně do Spojeného království, Německa a Austrálie.
O rok později se expanze rozšířila a i na další světový kontinent – Asii. eBay nyní působí i v Rakousku, Kanadě a na Tchaj-wanu. Do nového milénia vstupuje eBay jako číslo 1 mezi portály nabízejícími elektronický internetový prodej a zavádí úplnou novinku „Kup teď“, která je stanovena pevnou cenou a nelze ji příhozy navýšit.
Další články o Ebay najdete zde
V roce 2002 eBay získává PayPal – systém pro provádění plateb na internetu. Dnes je to běžná záležitost většiny aukčních portálů.
Roku 2004 eBay rozšiřuje svou dostupnost dále do Asie, kde spouští stránky v Malajsii a na Filipínách. Stejného roku také kupuje obchodní portál Baazee v Indii.
Mezi léty 2006 a 2008 eBay „dobývá“ severní Evropu, kde skupuje přední obchodní portály a servery.
EBay si je velice dobře vědom strategického umístění Prahy, a proto je zde od roku 2008 umístěno eBay Center of Excellence, které funguje jako marketingové a analytické centrum zaměřující se na evropské a asijské trhy.
V roce 2010 dochází k dosud největší expanzi do zahraničí. EBay proniká více do Švédska a Dánska a dostává se do Ruska, Řecka, Norska a konečně i k nám do České republiky.
Společnost eBay se ale nezaměřuje pouze a jen na aktivity spojené s internetovým a elektronickým prodejem zboží nebo služeb, ale do obchodních vztahů vstupuje i jako jiný hráč. Např. v roce 2005 koupila společnost Skype, software, díky kterému můžeme volat z počítače na počítač zdarma nebo z počítače na telefon za poplatek. Skype vznikl v období let 2002 a 2003.
Ebay se Skype ujal prakticky hned na počátku jeho života a s velkým ziskem 0,15 miliardy amerických dolarů ho prodal ke konci roku 2009. Dodnes společnosti eBay patří 30% podílu firmy Skype, díky čemuž je jeho majoritním vlastníkem. Další zaměření eBay spočívá i v trhu s realitami, který pomocí jednoho ze svých serverů provozuje ve Spojených státech amerických.
V současné době je společnost eBay největší světovou aukční síní. Působí téměř ve 40ti státech na všech kontinentech. Na eBay je zaregistrováno na 157 milionů uživatelů. Poslední aktualizaci jsem našel z 9 března 2015.