Česká pošta celní odbavení zásilky ze zahraničí

Pokud jste nakupovali zboží mimo EU, měli byste počítat s tím, že balík bude zadržen celní správou. Možná budete můžete mít štěstí a balík projde bez celní prohlídky. Ale na to se nedá dnes spoléhat. Dnes 95 % zásilek ze zahraničí prochází celním odbavením.

Je úplně jedno zda-li za vás někdo nakoupil na Ebay, popřípadě vám přijde jedna spojená zásilka z několika nákupů. Zkrátka zásilka byla odeslána na vaše jméno s vaši adresou a vy musíte doložit celní správě patřičné dokumenty.

Protože celnice denně přijmou tisíce balíků, je nejlepší si vše připravit, aby byla vaše zásilka co nejrychleji uvolněna z celnice, které spadají pod různé mezinárodní dopravce. Každý balík, který je zadržen celnicí má omezenou dobu uložení.

O tomto čase budete informováni v přeposlaných dokumentech. Po nedodání dokumentů k celnímu úřadu může být zásilka zničena nebo odeslána nazpátek. Celnice nabízejí i možnost prodloužení než bude balík proclen. Není to ale zadarmo a každý den vám bude započten do celních poplatků.

Hodnota zásilky ze zahraničí a druh zboží

Podle hodnoty zboží vám bude vyměřena částka podle aktuálního kurzu dolaru. Také záleží na druhu zboží. Vše se dá najít v celním sazebníku. I když mě osobně připadá, že to kvůli nedostatku času počítají vždy stejně.

Hodnota zboží se rozděluje do tří skupin:

• zásilka nepodléhá proclení, je celně propuštěna do další přepravy. Její hodnota nepřekročila 22 EUR. V přepočtu na  USD je to okolo 28 dolarů

• bylo vyměřeno pouze DPH (u zboží, které bylo osvobozeno od cla, hodnota zboží je mezi 22 EUR do 150 EUR).

• zásilka je nad 150 EUR – Bude vyměřeno clo i DPH.

hodnota zásilky ze zahraničí

Jak je dobře vidět, tak jenom při hodnotě zboží do 22 EUR nebude vyměřen žádný celní poplatek. Pokud podnikáte, tak začal platit od 1 května 2016 nový zákon o proclívaní zásilek do hodnoty 22 EUR. Pokud bude na balíku uvedena hodnota zásilky, neměl by být žádný problém se zadržením zboží do této částky. Nad tuto hodnotu je potřeba počítat s celním doplatkem pro dané zboží.

Česká pošta plná moc a proclení zásilky

Vzhledem k tomu, že většinu zboží ze zahraničí převezme Česká pošta, bude i tento postup při proclení zboží uveden na příkladu České pošty. U dalších dopravců je celní vyřízení obdobné.

Jestli jste obdrželi sledovací číslo Track trace od prodejce, můžete ihned zjistit, kde se balík nachází. Sledování najdete na této adrese České pošty. Osobně mi přijde lepší tato sledovací služba, kde jsou přesnější informace a stránky jsou také v češtině.

Pokud byl balík doručen do České republiky, očekávejte brzy emailové oznámení o uložení zásilky ze zahraničí. Pokud je to váš první balík, pošta by vám měla doručit dopis, kde vás bude informovat o doručení balíků.

Na vás je jestli České poště udělíte plnou moc při proclívání této i každé další zásilky. Pokud se rozhodnete poště udělit poště plnou moc, tak správně vyplněné dokumenty zašlete na adresu sklad.praha120@cpost.cz  při celkové velikosti souborů do 4 MB. Nezapomeňte do předmětu emailu (příp. na obálku dopisu) uvést skladové a podací číslo zásilky, která jsou uvedena v záhlaví dodaného oznámení.

Dále je třeba doložit: specifikaci dováženého zboží (o jaké zboží se jedná, materiál, k jakému použití je určeno), doklad o platbě (Paypal, výpis z účtu, transakce platební kartou, atp.), doklad o druhu a ceně zboží (objednávka, faktura, printscreen z eshopu, atd.) s rozpisem zboží, ceny a dopravy spolu s vyplněnou a podepsanou plnou mocí.

Všechny dokumenty ohledně výpisů plateb, Paypalu si  můžete nachystat dopředu. Plnou moc najdete na této adrese. Rozhodně nenechávejte vše na poslední chvíli a s celní správou komunikujte ihned po obdržení avíza o zásilce ze zahraničí.

Od každé další  zásilky budete ušetřeni o vyplňování plné moci. V obdrženém emailu jenom odkliknete potvrzení emailového avíza, kde můžete rovnou přiložit všechny potřebné platby.

aviza.praha 120

potvrzení zásilky Vyberete typ zboží, což je neobchodní pro soukromé účely a vyberete způsob odbavení zásilky. Doplnit můžete info o zásilce.

dokumenty k proclení zásilky

odeslání dokumentů

skladové a podací číslo zásilky

Proces proclení trvá asi 2-3 dny. Raději sledujte email pokud by něco nesedělo a sledovací číslo zásilky. Některé celnice volají na uvedená čísla. Další informace o zásilkách ze zahraničí najdete na stránkách České pošty.

Pro představu ještě doplním zásilku s hodnotou  112.21 $, kde jsem zaplatil za proclení celkově 802 Kč. Celní dluh byl 610,70 Kč, plus 192 Kč za odbavení jedné zásilky spadající do kategorie neobchodní zboží.

Oznámení o výši celního dluhu

celní poplatek 802 Kč

zaslat balik